Co pro mne znamená rituál

Rituál se pro mě za poslední roky života stal součástí každodennosti. Rituál mi pomáhá udržovat si pocit vděčnosti a radosti ze života a všech darů, kterých se mi dostává. Skrze rituál jsem v propojení s Ženským Božstvím, které nás přesahuje, ale také s božským ženstvím uvnitř mě samotné. Po absolvování výcviku kněžek jsem si dala závazek, že než budu „učit“ další ženy jak na rituály, budu  si rituály dělat pro sebe. Začalo to pozvolna a nenásilnou formou. Coby „berance“ mi totiž chybí dvě důležité vlastnosti a to je vytrvalost a disciplína. Nejen ve spojení s rituály je moje běžná praxe, že věci a činy, které mi fungují a dělají dobře, nevydržím dělat dostatečně dlouho. Byla velká úleva, když jsem zjistila, že to má co do činění i s ženskou cykličností, ale o tom zase někdy jindy.

Jenže s rituály to nakonec přeci jen dopadlo jinak. Nevím čím přesně to je, ale zaryly se mi hodně hluboko pod kůži. Baví mě, naplňují, dávají mi smysl a dobrý pocit. Když například chystám svůj oltář na nové „roční období“ mám z toho velkou radost. Vděčím za mnohé výcviku, ale také rozvzpomínání se na to, že rituály a cesta kněžky je cesta mojí duše. Věřím, ale že archetyp kněžky máme v sobě všechny ženy velmi silně ukotvený. Otázkou zůstává, zda se mu chceme a umíme otevřít. Rozumím tomu, že ne každá žena potřebuje být kněžkou či ceremonialistkou, a ne každá žena potřebuje doma mít oltář a dělat rituály. Co ale určitě každá žena potřebuje ve svém životě zažívat jsou dobré pocity. Pocit štěstí, radosti, naplněnosti a harmonie.

 

Nebudeme se tedy tentokrát zabývat žádnou velkou magií ani spiritualitou. Rituál je pro mě hlavně, jak už jsem řekla na začátku, o vděčnosti, ale také o pokoře. Mnohokrát se v životě nachytám na tom, jak beru některé věci jako samozřejmost. Chytám se do pastí ega a starých programů a vzorců a sklouzávám do role oběti nebo trpitelky. A přesně tehdy vím, že je čas na změnu myšlení a vnímání. Že je čas na rituál.

Takže další důležitou otázkou je: „Co může znamenat rituál pro Tebe?“

Skrze rituál se můžeš propojit se svým tělem, se svými pocity. Můžeš oslavit jakoukoliv drobnost či aspekt svého ženství a svého života. Vděčnost a poděkování. Jednoduché ale nejúčinnější pro pozvednutí naší nálady a našich vibrací. Rituál Ti může pomoct vnést smysl věcí, činů a samotného života. Může dát váhu tomu, co si váhu zaslouží. Může Ti dodat jasnost, jistotu a taky určitou sebehodnotu a sebepochvalu. Rituály Ti také umožní ze stereotypní nebo těžké činnosti či aktivity udělat něco zvláštního se speciální atmosférou a pohodou.

Tak třeba proměny ročních období. Jak to s nimi máš? Máš ráda léto, možná jaro a nesnášíš sychravý podzim? Nebo naopak trpíš jarní únavou, máš alergii na sluneční záření a barevný podzim je tvůj čas? Pokud se propojíme s přírodou a vítáme každé roční období s vděčností a důrazem na kvalitu daného času můžeme z něj maximálně vytěžit. Pak i sychravý vítr, pokud se dobře oblečeš a vyrazíš na procházku můžeš využít jako nástroj pro očistu myšlenek, můžeš jej využít k tomu, aby rozfoukal tvoje chmury nebo obavy.

Další krásná kategorie rituálů jsou rituály živlové. Oheň, voda, země, vzduch. O vzduchu jsem právě psala. Rituál spojený s živlem ohně může být každá svíčka, která hoří u Tebe doma, aby Ti bylo fajn a útulno. Pak už není daleko k tomu, aby si do plamene svíčky zašeptala nějaké přání nebo záměr. S vodou to může být velmi podobné. Každá sklenice vody, kterou vypiješ vědomě se záměrem, aby Tvé tělo bylo zdravé a dobře Ti sloužilo, může být tvým každodenním rituálem. A živel země jednoduše tak, že budeš chodit co nejvíc bosa. Představíš si, že z Tvých nohou vyrůstají kořínky, a skrz ně můžeš odevzdat přírodě cokoliv, co tě v tu chvíli zlobí nebo co Ti už neslouží.

A v neposlední řadě můžeš dělat osobní a pracovní rituály klidně čistě na pragmatické úrovni. Každá vana, kterou si dáš. Každý úklid domova, který děláš vědomě s radostí. Cokoliv co Tě opečuje, vyživí, osvěží, vzruší nebo naopak uklidní a uzemní. Na takovéto „obyčejné“ rituály nepotřebuješ ani extra přípravu a speciální kněžkovské pomůcky. Stačí Ti jen vhodné místo, kde můžeš být v tichu, klidu sama se sebou nebo se svými nejbližšími. Vymezíš si a dopřeješ si čas, přesněji řečeno tolik času kolik v danou chvíli potřebuješ. Pak už jen zapoj svoje tělo, skrze vědomý dech, smysly, intuici a hravost.

Takhle jednoduché to může být. Takhle léčivé a vyživující to může být. Přeji Ti aby ses otevřela rituálům a ceremoniím,  aby Tvůj život byl plný radosti, vděčnosti a láskyplných zážitků.