Oslava hojnosti a plodnosti Matky Země a naše propojení s Vesmírem

Svátek Lammas se obvykle slaví z 31. července na 1. srpna případně na první úplněk ve slunečním znamení Lva.  Přiznám se, že jsem měla trochu problém poslední dny se na tuto energii naladit. Protože jsem byla ještě hodně plná propojení s mořem a archetypem mořské panny. Na Healing festivalu mě to, ale intuitivně táhlo na stanoviště živlu Země na krásnou meditaci Taraky Solei, díky které jsem se krásně dostala do těla a propojení s Matkou Zemí. Při setkáních s různými lidmi jsme se právě dotýkali témat hojnosti a plodnosti. Potkávala jsem hodně „těhulek“. Silným zážitkem byla také přednáška od Lili Khousthodinové na téma Draci – strážci bran.

Pojďme tedy k Lammasu. Tímto svátkem oslavujeme živel Země a archetyp Bohyně Matky, přírodu, naši planetu, léto a samotný život. Je to období první sklizně. Můžeme děkovat za nekonečnou hojnost v přírodě v podobě úrody. Poděkování je dobré udělat formou „obětiny“. Část úrody vrátit matce zemi. V minulosti například se ze sklizeného obilí pekly obětní koláče. Jedním z rituálů, o kterém se můžete dočíst, je tvorba slaměné figuríny, která byla roztrhána a část z ní vhozena do vody pro dostatek vláhy, část do ohně pro dostatek tepla a část rozházena po poli pro dobrou úrodu a plodnost. V dnešní době mě napadá jako dobrý způsob podělit se o své dary a kvality, dát potřebným funkční věci a oblečení, které už třeba nenosíme a nepotřebujeme a přitom někomu může ještě velmi dobře posloužit a udělat radost. Velmi silný rituál je také zahrabání do Země nějakého pro nás cenného předmětu, který máme spojený s nějakým důležitým obdobím v životě, ale cítíme, že už je na čase se ho tzv. vzdát. Můžeme darovat i něco co jsme sami vyrobili nebo vypěstovali nebo například nějaký kámen nebo krystal. S živlem Země souvisí i naše fyzická těla. I je můžeme nějakým způsobem opečovat a uctít. Můžeme se například nechat pomalouvat, namasírovat či jakkoliv jinak vyživit. Nechte se vést svojí intuicí.

 

V tomto období uctíváme také naše předky. Naši ženskou rodovou linii. Schopnost dávat život. Z různých panteonů můžeme pak pracovat s archetypem či kvalitou bohyní matek či bohyní úrody a obilí například keltskou bohyní Ker, slovanskou bohyní Živou nebo například řeckou bohyní Démétér. Esence těchto bohyní je mateřství, hojnost, sklizeň, úroda, láska, péče, výživa a bezpodmínečné láska. Samozřejmě je toho ještě mnohem víc. Nechte k sobě přijít přesně tu kvalitu, která vám vyvstane, kterou aktuálně nejvíce potřebujete. Napadá mě ještě například bezpodmínečné přijetí a sebepřijetí, také vděčnost, potěšení a radost. Pomáhají nám rozproudit a proudit naši životní energii, naši chuť a schopnost tvořit a rodit ať už děti nebo naše projekty. Stojíme na začátku sestupu dolů, do temnoty, ke kořenům, do středu Matky Země. Tak aby se pak celý cyklus mohl po zimě zopakovat. Ještě máme ale dost času užívat si teplé letní dny, hojnost přírody, plody naší tvorby, noční oblohu plnou hvězd. Sluneční Bůh se pomalu připravuje na předání žezla Měsíční Bohyni. Ubývá světlo a přibývá tma. Stále, ale jsme ještě ve světlé polovině roku, která končí až s podzimní rovnodenností. Pojďme tedy toto období využít na maximum pro svůj prospěch, dobrý pocit a růst.

Srpen je totiž také období Lví brány. Toto období je pro naše životy, posuny a náš spirituální vývoj také velmi důležitý čas. Zrovna včera jsem si uvědomila určitou paralelu mezi Lví bránou a obdobím vánočních nocí. Coby zesílené období, kdy jsou světy viditelné a neviditelné víc propojené. Lví bránu si můžeme představit jako vysokovibrační prostor plný podporující a láskyplné kosmické energie, kódů, světelných paprsků a průvodců. Sirius, Slunce a Země jsou ve speciálním postavení. Vzniká speciální brána hojnosti a nových možností ideální pro naše čištění a propouštění toho co už nechceme a nepotřebujeme. Hvězdný déšť, který aktivuje naše DNA, náš mozek a každou buňku v našem těle.  Je to ideální období pro rituály a meditace. Posiluje účinky léčení a samoléčení. Naše vědomí se aktivuje a roste. Dochází k vhledům, aha momentům a zvědomování si sebe sama a souvislostí v našich životech. Projevy můžou být ale i takové, že můžeme být unavení a mít různé fyzické projevy.

 

Proto je důležité vnímat své tělo a své potřeby. Dovolit si odpočívat. Dovolit si plakat, projevovat emoce. Uzemňovat se a ukotvovat. Dopřejte si  dostatek vitamínů, kvalitní stravu a dostatek vody.  Je dobré trávit co nejvíce času venku v přírodě. Já jsem zrovna včera měla opět velkou potřebu spát venku přímo pod hvězdami. Zkuste se i vy propojit s vašim hvězdným domovem, protože toto spojení nám potom bude k užitku za dlouhým studených zimních dní a nocí a skrze toto spojení se můžeme nechat vyživovat a udržovat víru a vibrace lásky, radosti a vděčnosti. Pokud jsem v souvislosti s Lammas mluvila o určitých archetypech Bohyní Matek pak v případě Lví brány, na sebe můžeme nechat působit nejvyšší aspekt Bohyně Matky v podobě Kosmické Matky a její kosmické dělohy ze které vzniklo vše. Tato energie je všezahrnující a všeobímající. Nechme se jí prostoupit a vyživit nejen v tomto období, ale kdykoliv to potřebujeme.

Na druhou stranu se ve vší té kráse a teple léta nezapomínejme dívat na sebe sama a své životy s odvahou a upřímností reflexe a sebereflexe. Podívat se na výsledky své tvorby, na to co sklízíme, z toho co jsme zasely. Kam nás vedou naše záměry, naše kroky a naše tvorba. Jsme spokojení s tím, co tvoříme a co jsme vytvořili? Máme z toho dobrý pocit? Slouží nám to nebo nás to naopak svazuje či jakkoliv omezuje nebo trápí? Vše co si takto zvědomíme, můžeme v rámci rituálů v období Lammas a Lví brány zpracovat a zintegrovat, případně to nefunkční propustit. Říká se přeci, že jen blázen dělá neustále stejné věci dokola a přitom očekává jiné výsledky.

 

S láskou Martina Zédia