Den stejně dlouhý jako noc. Léto je pryč. Prázdniny skončily a děti usedly do školních lavic a my se můžeme poohlédnout za svou letošní dosavadní tvorbou. Tentokrát podzimní rovnodennost připadá na pátek 22. září. Je čas oslavit a sklidit svou letošní úrodu. Co se nám podařilo? Jaké plody jsme skrze své záměry a přání vytvořili? Co se nám naopak nepovedlo nebo kde ještě stále něco odkládáme a v čem stagnujeme? Dny se krátí a ochlazují, přesto ale můžeme užívat poslední sílu slunných dní babího léta a načerpat tak toto teplo a energii do sebe.

Na podzim v období keltského svátku Mabon se sklízí poslední plody ze stromů. Jablko jako symbol kruhu, slunce a také celého procesu zrození a znovuzrození. Plod jako poslední fáze tvorby v sobě skrývá semínka jako symbol a příslib nového cyklu, nového života a nové tvorby v dalším roce. Příroda se zbarvuje do krásných oranžových, žlutých, červených a hnědých barev. Tak jako v minulosti i my můžeme tento čas věnovat oslavě hojnosti a vděčnosti za úrodu i naše úspěchy a náš život.

K tomuto období patří Archetyp Královny, díky kterému získáváme nadhled, moudrost a smysl pro spravedlnost a opravdovost. Nespokojíme se jen tak s něčím. V našem království vládne řád ruku v ruce s radostí a hravostí. Všude je hojnost a bohatství. Ne jen v podobě plodů naší tvorby, ale také našich nových vědomostí, pochopení souvislostí a naděje, že vždy se vše děje pro naše dobro. Ono se to vlastně „neděje samo“. Každá moudrá královna ví, že si svou realitu tvoří sama.

Je pokorná k životu i k Božství, které ji přesahuje. Vzdejme tedy v tomto období hold Matce Zemi. Poděkujme přírodě za všechny dary jimiž nás v letošním roce obdarovala. Uctít ji můžeme obětinkami jako například částí naší úrody, okvětními lístky, sušenými bylinami nebo plody. Můžeme vytvořit někde v přírodě mandalu z těchto darů. Mabon je období, kdy se můžeme propojovat s energií a esencí Bohyní Mokoš, Ker nebo například Epona. Všechny tyto Bohyně pokud se na ně obrátíme a budeme s nimi „pracovat“ nám mohou pochopit mnoho souvislostí. Pomohou nám do našich životů vnést ještě více hojnosti, stability, vyzrálosti a vědomí sebe sama. Díky jejich energii můžeme snáze posílit naše stávající i nové záměry.

Je podzim a to znamená, že už není kam spěchat, kam se hnát a dávat si velké závazky. Toto období by nám mohlo daleko lépe posloužit jako čas kdy se pomalu ale jistě zastavujeme a ohlížíme se za vší tou krásou světlé půlky tohoto roku. Je čas prožít a procítit vděčnost za to co máme, neboť to nás ladí na další růst a víc a víc hojnosti ve všech oblastech našich životů. Dovolme si to. Dovolme si spočinout a nabírat síly do dalších dní.

Toto období je ideální pro propouštění bolestí a rozloučení se se vším uvnitř nás a kolem nás co nám již neslouží a není to v souladu s naší cestou duše. Můžeme také očistit naše domovy, vyhodit staré, rozbité, nefunkční a nepotřebné. Očistit můžeme také naši mysl od nefunkčních myšlenek, programů a přesvědčení. Opět je důležitým ukazatelem náš vnitřní dobrý pocit. Z každého jednoho krůčku na naší cestě životem. V naší každodennosti. Přivítejte do svého života co nejvíc vděčnosti, hojnosti a otevřete se velké transformaci skrze sladění a vyrovnání protikladů. Otevřete se své celistvosti tím, že přijmete vše co jste doposud vytvořili. Poučte se z chyb. Odpusťte si. Jděte dál svým životem v propojení se svojí intuicí. Ciťte se jako královny vědomy si své jedinečnosti, síly a moudrosti.

S láskou Martina Zédia