Zní to jako příkaz? Možná ano, schválně jsem to takto napsala, protože generace hodných holek, které sebe dávají až na poslední místo za rodinné mazlíčky a úklid občas potřebují dostat něco příkazem.

Ale teď trochu laskavěji, milé ženy.  Jsem přesvědčená o tom, že pochopení a žití ženské cykličnosti je jedna z nejdůležitějších částí žití zdravého ženství. Jsem toho živým důkazem. Píši to se vší pokorou k Vesmíru, k Bohu i k Bohyni. Možná bych pro upřesnění měla napsat, že cykličnost sama o sobě není receptem, ale velmi důležitou ingrediencí pomyslného receptu. Ten si musíme v konečném důsledku poskládat každá sama, ale rozhodně je jednou z těch zásadních. Do mého života přišla cykličnost v roce 2014. V podobě knihy Cyklická žena.

Dostala jsem ji tehdy jako dárek od mého milovaného manžela Tomáše.  Bylo mi tehdy 33 let, což mi přijde docela symbolické, díky AHA momentům objeveným v knize začal nikdy nekončící proces mé cesty za autentickým ženstvím. Moje první menstruace ke mně přišla v mých 15 letech, což znamená, že jsem 18 let žila svůj menstruační cyklus bez jakýchkoliv znalostí a ženské moudrosti. Kromě pár informací od mámy ohledně toho, že od teď už můžu mít děti a jaké menstruační pomůcky budu potřebovat, když to přijde. Něco jsem taky načetla v časopise Bravo a Top dívka. Sama jsem si pak odpozorovala, že to někdy pěkně bolí, že to někdy pěkně proteče a je z toho někdy pěkný trapas.

Nyní žiju svůj šestý cyklický rok, což je pořád nepoměr za všechny ty roky nevědomí, ale to nevadí. Nikdy není pozdě, vše je jak má být. Cítím obrovskou vděčnost za to, co všechno s touto knihou přišlo do mého života. Jak to tak bývá, věci a události se pak na sebe začínají hezky nabalovat. Přišly pak další důležité životní mezníky jako například můj roční cyklický výcvik o tom, ale budu psát zase někdy jindy.

Zpět ke knize a sebezkoumání díky ní. Nikdy nezapomenu na to, jak jsem knihu pročítala a zažívala všechny ty pocity a uvědomění, že taková jaká jsem, jsem vlastně v pořádku, a že všechno se vším souvisí. Bylo úžasné, všechny ty nové informace začít pozorovat a také sdílet s dalšími lidmi v mém životě. Měla jsem totiž období potřeby mluvit o tom s každým a všude J. Chvíli mi trvalo, než jsem pochopila, že můj vlastní prožitek není zas tak revoluční pro ty druhé, že každý si na vše musí přijít sám. Nicméně touha šířit povědomí o ženské cykličnosti je ve mně tak hluboce zakořeněná, že se jí hned tak nevzdám. Zpět ke knize a mému každodennímu vnímání a žití cykličnosti.

Jedno z nejdůležitějších období bylo to, kdy jsem svou cykličnost pochopila a poznala natolik, že jsem jí skutečně porozuměla a tím pádem o ní mohla mluvit s tím nejdůležitějším člověkem, tedy se svým manželem.  A nemyslete si, že to bylo jen růžové. Sice jsme najednou měli nové informace a lecjaké vysvětlení, nicméně neshody a konfrontace neřkuli konflikty a hádky dál zůstávaly a někdy byly snad ještě horší než tzv. „před knihou“. Tak totiž skutečně říkám svému cyklickému životu, a to buď období „před knihou“ anebo „po knize“.

Od prvního dne jsem si vedla zápisky o tom, jak se v daný den cítím, co jsem prožila, jaké zdravotní potíže kdy mám, jaké mám nálady, kdy jsme se pohádali, kdy jsme se milovali. Jaké pak bylo pro mě uvědomění, že se vše opakuje v jednotlivých fázích plus mínus den. Co všechno společně souvisí a je propojené, ale hlavně že to vážně funguje.

To bychom měly. Vědomí a žití podle cykličnosti. Respektování menstruačních dní jako období útlumu, únavy a pasivity. Co bylo a přiznávám dodnes je mou největší výzvou? Dovolit si bez výčitek odpočívat a nebýt výkonná první den až dva mé menstruace. Celý den v pyžamu? Celý den „nic nedělat“? Není to už moc? Není to přehnané? Není. Pokud to zrovna jde, pokud si to dovolím, zařídím, je to to nejlepší, co pro sebe můžu udělat.

To je ta „tajná“ ingredience mého receptu na zdraví a na výkonnost a pohodu. Dokud jsem nevěděla nic o cykličnosti, prostě jsem si dala tampón a jela s rodinou na výlet do hor, plavat do aquaparku, na velký nákup do supermarketu a po cestě třeba ještě na zdvořilostní návštěvu k tetičce. Jenomže to taky bylo období, kdy jsem trpěla obrovskými bolestmi a křečemi. Kdy se mi pravidelně objevovaly ty samé zdravotní potíže stále dokola.

Nic extra závažného, ale fascinovala mě na tom ta přesnost. Podle cyklického deníku jsem si vypozorovala dny, kdy mě opakovaně bolí hlava, kdy jsem totálně frustrovaná, kdy budu mít s velkou pravděpodobností pupínky, kdy opar, kdy bolestivá ňadra. Protože se zajímám i o psychosomatiku, duchovní příčiny nemocí a práci s energiemi, byl už jen krůček k tomu dát to všechno dohromady a pomalu ale jistě pracovat na své „samoprevenci“ v podobě žití cyklického života.

No a dnes když dělám malou revizi toho, jak mi to „funguje“, můžu hrdě konstatovat, že od roku 2014 od kdy si jedu na cyklické vlně bych spočítala na prstech jedné ruky všechny nemoci a vážnější neduhy. Říkám to se vší pokorou a úctou ke Zdroji, Vesmíru, Bohu a Bohyni. Nejsem dokonalá, stále mám velký potenciál k dalšímu růstu a novým zdravým návykům.

Nechci, aby tento článek vyzněl tak, jakože přečtete jednu knihu a máte vyhráno, to určitě ne. Jsem, ale přesvědčená, že jakákoliv kniha, e-book, přednáška či konzultace, díky které se dozvíte, jak ženská cykličnost funguje, zarezonuje s vámi a vy pozvete a přijmete tento dar do svého života. Může to být pro Vás úžasná příležitost k pochopení a nové cestě Vašim životem, díky které můžete lépe přijmout svoji sexualitu, svou ženskost i svou menstruaci.

Zde je tedy můj recept na žití ženské cykličnosti:

  • Vděčnost za dar menstruace
  • Vědomé žití cykličnosti
  • Respektování jednotlivých fází a jejich střídání
  • Odpočinek, zklidnění a volnější režim během menstruačních dní

Dopřejte si proto i vy milé ženy tento standard. Pozvěte do svého života svou cykličnost v podobě střídání fází, střídání výkonu a pasivity, akce a odpočinku. A pak stejně jako se střídá den a noc a roční období, stejně jako medvědice prospí zimu, využijte dar ženské cykličnosti pro sebe. Staňte se a buďte cyklickou ženou a díky tomu ženou zdravou, šťastnou a spokojenou.

S láskou Martina Zédia

PS: Pokud vás téma ženské cykličnosti a duchovních příčin nemocí zajímá, objednejte si osobní nebo skype konzultaci. Budu vám ráda nápomocna.